Welk hout is het beste voor een werkbank klem?

a3west

Nieuw lid
30 jul 2026
6
3
Eindhoven
Op een bestaande werkbank wil ik een York werkbank spindel gaan monteren. Op beide bekken moet dan een houten afdekking komen. de vraag is: wat voor soort hout is daar het beste voor geschikt? De meeste werkbanken die te koop zijn, zijn van beukenhout. Daar is dan direct het antwoord: beukenhout gebruiken om de beide metalen vlakken van de klem te bekleden. Zijn er andere/betere voorstellen?
De vraag die daarna vanzelf volgt: waar is hout te koop met de maten 50 x 100 x 350 (bewegende klamp) en 50 x 100 x 1200 (aan de voorzijde van de werkbank gemonteerd over de gehele breedte). Dit zijn (bij benadering) maten die ik uit de montage instructie aflees (https://baptist.nl//uploads/2025/10/hv-515_hv-516_manual.pdf).
 

Willempie

Post veel
22 jan 2012
1.218
560
Alphen aan den Rijn
Beukenhout is het meest gebruikt , maar je altijd een andere ( kleur ) houtsoort nemen .
Hout is op maat te koop bij Masave , een betrouwbaar adres op het forum .
De link staat hierboven in de grijze balk .

Succes Willem
 

ZotVanHout

Oud hout
8 jan 2016
10.873
3.220
Klein-Brabant, Vlaanderen
als het om een eenvoudige strook hout gaat, dan is er veel kans dat een collega uit de omgeving jou daaraan kan helpen
hier zit een draadje dat start met 'Durf te vragen'
ik lees regelmatig dat iemand zijn werkbankklemmen met kurk bekleedt
 

Rizz

Oud hout
15 apr 2014
2.900
1.070
Moordrecht
Ik pak meestal wat voorhanden is, de meest recente werkbankklem is met teak bekleed en daarop een laagje kurkrubber (isolatievloer). De vorige met eiken. Het enige waar je in mijn ogen op moet letten is de nerfrichting.
Een harde soort is prima. In jouw geval zou ik de voorkant van de werkbank niet bekleden
 

thomasz

Oud hout
11 apr 2015
3.128
1.531
Omgeving Leiden
Beuken, esdoorn, eiken.
Hoe dikker je de klampen maakt, des te minder klembereik krijg je. 50 mm lijkt me nogal overdreven, 30 mm is dik zat. Je gaat met de klem iets vast zetten, geen olijfolie persen toch.
Er staat ook nergens dat het uit één stuk moet, je kan ook twee planken op elkaar lijmen.

Vaak wordt ook de kringloop genoemd om daar een massief eiken tafelblad te zoeken.
 
Laatst bewerkt:

a3west

Nieuw lid
30 jul 2026
6
3
Eindhoven
Dank jullie wel voor alle reacties, ideeën en voorstellen. Morgen zal ik uitgebreid reageren. Ga vandaag met kleindochter en vrienden naar het stadion hier in de stad: PSV-AZ.
 

a3west

Nieuw lid
30 jul 2026
6
3
Eindhoven
Mijn reacties op jullie bijdragen.

Willem, (Willempie), kleur is voor mijn project niet van belang, functionaliteit daar draait het om. Massave had ik al leren kennen via deze site. Ziet er inderdaad heel betrouwbaar uit. Weet alleen niet of ze stukken van 120 cm opsturen. Bovendien probeer ik in zijn algemeenheid bij mijn inkoop van spullen direct een “winkel” aan te doen en minder over te gaan op pakket verzending. De winkel in Zwolle blijft zeker een goede mogelijkheid, vooral omdat ik het idee heb dat ze echt maatwerk leveren

ZotVanHout, dank voor deze suggestie, ga ik zeker vervolgen: “Durf te vragen”. Kurk ben ik ook wel eens tegen gekomen. Maar dan als extra laag op hout.

John, de hele werkbank bekleden was een suggestie in de montage handleiding van York. Het heeft als voordeel dat je ook langere werkstukken over een grotere lengte kunt klemmen: tussen de klem die nu in “de maak is” en met extra klemmen over de lengte van de werkbank.

Richie: “wat voor handen is”, dat is bij mij nog niet veel soeps. Zie ook hieronder bij thomasz.

Thomasz, dikte van klampen haal ik uit de installatie handleiding. Achterkant (al of niet over volle breedte werkbank) kan inderdaad veel minder dan 50 mm worden. Klamp aan de voorzijde heeft naar mijn idee wel volume nodig. Er kunnen dan twee bench-dogs in (20 mm) geschoven worden, parallel aan en recht tegenover de 20 mm gaten in mijn werkblad. Je punt van: klampdikte gaat van klembereik af roept twijfel op. De montage handleiding geeft aan dat bij klampen van 50 een spanbreedte van 390 (York HV515) of 550 (York HV516) overblijft. Mij lijkt dat wat veel maar dit moet ik bij de beroemde winkel in Arnhem nog navragen. Mij lijkt jouw punt (gaat af van de spanbreedte) wel aannemelijk. Dan de kringloop: vaak een bron van goede bruikbare spullen. Als ik daar een massief eiken blad kan kopen, zal dat heel lang een massief eiken blad blijven. Ik beschik nu niet en ook niet in de toekomst over een machine park om daar wat bruikbaars van te maken. Maar ook daar zou kunnen gelden: “Durf te vragen”

Verder nog even over houthandels in de omgeving van Eindhoven.
- In Helmond heb ik wat ervaring met Woodyworks.
- In Nuenen zit Houthandel van Hoorn, ga ik eens kijken.
- En verder in Sint-Oedenrode houthandel Smetsers, ook gaan kijken.
Als laatste een ritje met mijn spaarpot op de achterbank naar Arnhem: combi met Baptist en Arnhemse Fijnhouthandel.

Groet,
Toon
 

Deze plek is voor toekomstige tekst. Door nu alvast deze kolom te activeren blijft de kolommen structuur ongewijzigd en de lezerservaring hetzelfde als er hier content geplaatst gaat worden.

Hier kan straks ook info geplaatst worden.