Maximale korrel voor paraffine-olie

boudewijn_de_bouwer

Actieve deelnemer
3 jun 2021
463
182
Zuid Holland
Hoi allemaal,


Een dezer dagen lever ik weer een snijplank op voor een goede vriend, dit keer bestaande uit esdoorn en walnoot, beide kops gezaagd verwerkt.
Nu heb ik ergens in mijn hoofd gepland dat je bij olie-afwerkingen tot maximaal korrel 180 wil schuren om de olie de kans te geven goed te hechten. Zeker bij glanzende Osmo krijg je dan best een strakke laag, maar verplicht je mensen ook weer de plank met Osmo 'bij te houden'.
Mede daarom gebruik ik ook paraffineolie (vroeger IKEA, nu gewoon bij Baptist) voor afwerking.

Nu zat ik her en der wat te lezen, en ik zag diverse mensen op fora/youtube (mn uit de VS overigens) veel verder schuren, korrel 320,400 en zelfs 600 bij paraffine-olie. Voordeel is dat ze een veel glanzender/'strakker' resultaat lijken te krijgen. Is mijn kennis niet kloppend? Of mis ik iets anders?

Normaliter zou ik wel even gaan experimenteren met beste resultaat op wat afvalhout, maar die plank is voor een trouwerij komende vrijdag. Ik denk niet dat ze omwille van mijn experimenteerdrift de boel verzetten ;) . Ik kan trouwens natuurlijk altijd gewoon de plank tot #180 afwerken en dan olie'en, zoals ik altijd doe.


Noot: de vriend houdt van koken en heeft volgens mij ook al paraffineolie staan, dus die keuze is al gemaakt.
 

kees poortman

Actieve deelnemer
21 sep 2015
430
333
Oosterbeek
Maar zijn Osmo en parafine olie dan voedselveilige afwerkingen? Dat is nieuw voor me
Edit: zie nu dat ze een snijplankolie aanbieden, da's nieuw voor me, weer wat geleerd;)
 
Laatst bewerkt:

henkverhaar

Oud hout
20 jan 2011
5.605
1.410
Nijswiller
www.buroverhaar.nl
Maar zijn Osmo en parafine olie dan voedselveilige afwerkingen? Dat is nieuw voor me
Edit: zie nu dat ze een snijplankolie aanbieden, da's nieuw voor me, weer wat geleerd;)
Definieer ‘voedselveilig’… over het algemeen geeft deze term aan dat een materiaal officieel is getest en beoordeeld. Dat wil niet zeggen dat materialen die niet de kwalificatie (mogen) voeren niet voedselveilig zijn. Paraffineolie is nontoxisch; maar dar geldt ook voor vrijwel alle drogende oliën van plantaardige oorsprong al dan niet van een siccatief voorzien - na uitharding IN het hout is de mate van uitloging van de metaalzouten/katalysatoren verwaarloosbaar. Mijn persoonlijke ‘weerstand tegen paraffine is dat het _niet_ hardt en dus snel uitloogt. Als je perse geen olie met siccatief wilt gebruiken dan zij oliën als rauwe lijnolie, walnootolie of druivenpitolie goede alternatieven. Bij vermoedens van notenallergie zou je walnotenolie over kunnen slaan, hoewel er officieel geen allergenen in de olie terechtkomen i.i.g. niet bij koud persen…overigens ia mijn oordeel na jaren gebruik van eigen snijplanken dat een olieafwwrking voornamelijk cosmetisch is.
 
  • Leuk
Waarderingen: kees poortman

Deze plek is voor toekomstige tekst. Door nu alvast deze kolom te activeren blijft de kolommen structuur ongewijzigd en de lezerservaring hetzelfde als er hier content geplaatst gaat worden.

Hier kan straks ook info geplaatst worden.