Deze Stanley is ook geen ‘low angle’ schaaf toch? Dacht dat dit een must was omdat je toch ook vaak kopshout met zo’n plank schaaft
De Stanleys 3, 4 ,41/2, 5, 5 1/2, 6, 7 hebben allen de vouw naar beneden en hebben een keermes. Hun Snijhoeken zijn steeds 45 graden.
Met al deze schaven kun je prima kopshout schaven, het is een marketing ( en internet heroes) fabeltje dat je een een schaaf met een lage hoek nodig hebt met de vouw naar boven.
Het falcifieren van de meer en meer voorkomende verkeerde veronderstellingen in verband met het handmatig houtbewerken is nochtans niet moeilijk.
Hier in Europa zijn we lang met houten schaven blijven werken. En in hout is een lagehoekschaaf niet zomaar te maken. En met kaderzagen, houten houten winkelhaken (of toch gedeeltelijk ) , kruishouten enz... Kijk even naar de betere wonderbaarlijke meubels uit afgelopen eeuwen ( stijl Lodewijk 14, 15 en 16 bijvoorbeeld) en je weet dat het allemaal zonder de huidige gadgets gaat. En dan ook nog eens heel snel, want er moest brood verdiend worden en er was veel concurrentie.
Dus ik kijk steeds hoe men het 100 of beter 150 jaar geleden deed en dat zet veel in het juiste perspectief. En oude zwart wit filmpjes van mensen die echt aan het houtbewerken zijn om den brode, leert mij veel meer, dan youtube heroes die zich weer eens willen onderscheiden met hun " te verfijnde kennis en handelen". Om beginners over te halen om bij hun een werkshop te komen bijwonen.
Het valt steeds op dat deze mensen sneller en beter werkte , met relatief weinig gereedschap werkte , razend snel en dat hun werkbank niet noodzakelijk recht was, geen wetstenen voor elk gebruik terug vlakten, enz... Wel zie je een getrainde motoriek.
De grotere metalen lage hoek schaven zijn even op de markt geweest, zijn daarna verdwenen (echt noodzakelijk waren ze dus niet) en zijn recent terug opgepikt en worden nu vaak als een absoluut noodzakelijk, universeel ding , indien meerdere messen onder andere hoeken geslepen voorradig zijn.
Het steeds wisselen van die messen is gedrag van amateurs. Bij professioneel gebruik moet een schaaf gewoon klaar staan.
Dus zelfs een gewone houten schaaf zal het kopshout schaven.
Naar mijn kennis en ervaring moet het venster niet heel nauw afgesteld staan om kopshout te schaven gezien het verloop van de vezels: die lopen loodrecht op de schaafrichting.
Bij het schaven van langshout , tegen de draad, dan wil je een nauw venster.
groeten
Ornament
www.houtsnijden.eu